Botanické pivoňky a jim blízké kultivary
Zasíláme poštou (či zásilkovnou) na podzim. Nejvhodnější dobou pro výsadbu pivoněk je podzim (říjen/listopad), ale bez obav je lze vysazovat i v zimě, za předpokladu, že půda není zamrzlá, nebo v předjaří. Na jaře pivoňky začínají brzy rašit (obvykle v dubnu), jejich mladé výhony jsou velmi křehké, takže pak již není možné je zasílat poštou. Denivky a sibiřské kosatce lze objednávat společně s pivoňkami. Pokud chcete objednat pivoňky i kosatce (velkokvěté či nízké skalkové), je potřeba objednat pivoňky na zvláštní objednávce (protože pivoňky zasíláme po opadu jejich listů na podzim, v době, kdy kosatce již méně zakořeňují).
Pro zobrazení detailních informací klikněte na fotku nebo název pivoňky.
peregrina
Květy jednoduché, miskovité, svítivě tmavě červené s kontrastními žlutými tyčinkami. Přírodní druh, rostoucí v jihovýchodní Evropě. Časné kvetení (květen). Cenný druh vhodný pro slunečná stanoviště a přírodní zahrady, skvělý v kombinaci s vyššími trvalkami.
tenuifolia 'Rubra Plena'
RARITA! Květy plné, purpurově červené. Jemně stříhané, velmi úzké listy vyrůstají na nízkých, 50 cm lodyhách. Vyžaduje velmi slunné stanoviště a propustnou půdu. jedna z nejčasněji kvetoucích pivoněk. Přírodní druh, velmi vzácný!
smouthii (Smouth 1845)
Květy jednoduché, sytě červené. Hybrid mezi P. tenuifolia a P. lactiflora, nejstarší známý zahradní mezidruhový kříženec vypěstovaný mimo Čínu. Z původních několika klonů se zachoval pouze jeden. Rostliny jsou vícekvěté, vonné, sterilní. Kvetou velmi časně. Listy jsou vysoce dekorativní i po odkvětu. Podobná přírodnímu druhu P. anomala.
mollis
Květy mírně miskovité, jednoduché, 7 cm v průměru, světle růžové. P. mollis náleží do skupiny P. officinalis, je blízká P. officinalis s. italica, ale její původ je neznámý. Stonky 30-45 cm vysoké s modrozeleným olistěním, kompaktní vzrůst. Velmi časně kvetoucí.
tenuifolia
NOVINKA! Vegetativně množeno! Velmi pomalu rostoucí přírodní druh s úzkými, čárkovitými listy. Květy jednoduché, sytě červené, ve středu se zlatožlutými tyčinkami, jedna z nejčasněji kvetoucích pivoněk. Výška 30-40 cm, ideální do skalky, vyžaduje velmi slunné stanoviště a propustnou půdu. Klenot mezi pivoňkami, velmi vzácný! Vegetativně množené rostliny jsou zárukou pravosti druhu.
EARLY SCOUT (Auten 1952)
Květy tmavě červené, jednoduché až poloplné s kontrastními žlutými tyčinkami. Úzce stříhané listy byly zděděny po jednom z rodičů - P. tenuifolia (´Richard Carvel´ × P. tenuifolia), jsou perfektně proporčně sladěny s květy. I po odkvětu jsou tyto pivoňky atraktivními rostlinami, díky jejich nízkému vzrůstu. Skvěle se hodí do skalek, nebo do popředí trvalkových záhonů. Kvetou velmi časně, jako jedny z prvních pivoněk. Květy vhodné k řezu.
daurica
NOVINKA! Přírodní druh, květy jednoduché, růžové až purpurově červené, ve středu se zlatožlutými tyčinkami a růžově plstnatými pestíky. Ozdobná i svými oválnými lysými listy. Nepříliš často pěstovaná pivoňka, vhodná spíše pro polostinná stanoviště. Vzácná...
CLAIRE DE LUNE (White, Wild & Son 1954)
NOVINKA! Květy velké (13 cm), jednoduché, okvětní lístky krémově žluté, krepované a načechrané obklopují tmavě žlutý střed s tyčinkami. Květy nádherně vonné, vhodné k řezu. Tmavě zelené listy, vzpřímené, načervenalé stonky, zdravě a bezproblémově rostoucí hybrid mezi žlutou P. mlokosewitschii a 'Mons. Jules Elie'. Velmi vzácná, žádaná pivoňka, opravdu jedinečná. Omezený počet rostlin!
arietina
NOVINKA! Přírodní druh s velkým areálem výskytu, rostoucí např. v Turecku a Řecku, nízká (max. 50 cm), velmi časně kvetoucí. Květy jednoduché, purpurově červené, ve středu se zlatožlutými tyčinkami. Listy namodralé, matné, hluboce dělené. Bezproblémově rostoucí a bohatě kvetoucí, ale vzácně pěstovaná pivoňka.