Denivky (Hemerocallis)

Denivky (Hemerocallis) jsou, podobně jako kosatce a pivoňky naprosto nenáročné a odolné trvalky, které vykvétají během léta. V ČR jsou moderní odrůdy velmi málo známé. Květy těchto denivek jsou krásně tvarované, fantastických barev a barevných kombinací. Svůj český název denivky dostaly proto, že každý jejich květ vydrží kvést pouze jeden den. To ale není vůbec na škodu, protože každý den vykvétají nové a nové květy a rostlina tak vypadá, že kvete stále. Období květu je velmi dlouhé, první odrůdy začínají vykvétat v červnu a mnohé, zvláště stálezelené odrůdy opakují své kvetení až do listopadu, do prvních mrazů.

Denivky jsou u nás plně mrazuvzdorné, vysazujeme je na slunečné stanoviště, ale porostou i v polostínu. Na půdu jsou nenáročné, spokojí se s každou běžnou zeminou, v období růstu, vývoje poupat a kvetení budou vděčné za občasnou zálivku. Na jaře můžeme lehce přihnojit kompostem, cereritem, nebo jiným kvalitním hnojivem s nižším obsahem dusíku. Zaschlé listy denivek odstraňujeme až na jaře, při jejich rašení.

Denivky vysazujeme v zahradách jako solitery, nebo jako součást okrasných či trvalkových záhonů. Nižší odrůdy se hodí do menších prostor, předzahrádek, k jezírkům, nebo do skupin s jinými trvalkami, třeba floxy, rudbekiemi či bohyškami, nižšími kosatci či pivoňkami. Středně vysoké odrůdy (60-80 cm) používáme především v trvalkových výsadbách spolu se zápleváky (Helenium), kartáčkovými kosatci (skupiny TB), pivoňkami, atd., kde výběrem vhodných odrůd můžeme prodloužit dobu kvetení od června až do září. Vyšší odrůdy (80-100 cm), jsou vhodné do soliterních výsadeb v zahradách, na záhonech v kombinaci s vyššími trvalkami (např. sibiřskými kosatci I. sibirica) doplněné vyššími okrasnými travinami (Miscanthus, Panicum, Pennisetum,...) vyniknou i jako solitery u vodních ploch, nebo podél potoků. Výrazný barevný efekt mají jednodruhové výsadby různých sort denivek – třeba podél kamenných zdí či plotů. Pro svou nenáročnost mají také široké použití v parkových výsadbách, nebo městské zeleni. Všechny denivky se dají úspěšně pěstovat v mobilních nádobách, třeba i se stálezelenými dřevinami, které v letních měsících výrazně oživí. Další možností je pěstování ve velkých květináčích (10 - 15 litrů) na terasách či balkonech.

U každé odrůdy uvádíme kromě velikosti květů a výšky rostliny také typ olistění:
DOR (dormant) – dormantní odrůdy, které na zimu zatahují, jejich listy v zimě usychají a znovu raší až na jaře
EV (evergreen) – stálezelené odrůdy, jejichž listy zůstávají přes zimu zelené
SEV (semievergreen) – polostálezelené odrůdy jsou něco mezi oběma výše zmíněnými typy

Uvádíme také, zda se jedná o diploidní (DIP) či tetraploidní (TET) odrůdu. Tetraploidní odrůdy mají zdvojený počet chtomozomů, mohutnější listové vějíře, silnější stonky a větší květy tuhé konzistence, barevně i tvarově velmi rozmanité. Narozdíl od odrůd diploidních se jejich trsy pomaleji rozrůstají, nemusejí se proto tak často přesazovat.

Objednávky přijímáme celoročně, rostliny zasíláme poštou (nebo Zásilkovnou) od března až do listopadu. Denivky lze objednat společně s kosatci,  pivoňkami i hostami.

 

Pro zobrazení detailních informací klikněte na fotku nebo název denivky.

Výsledky 1 - 48 z 79
Strana 1 z 2

ADAMAS (Stamile 2002)

Velikost květu: 15 cm, výška rostlin: 60 cm, typ olistění: EV, ploidita: TET. Květy veĺké, orchideově růžové se švestkově fialovým okem a lemem, hrdlo zelené.

ALL FIRED UP (Stamile 1996)

Velikost květu: 15 cm, výška rostlin: 65 cm, typ olistění: EV, ploidita: TET Velké oranžové květy s červeným prstencem kolem hrdla. Zvlněné okraje okvět. lístků jsou červené. Skvěle rostoucí, na zahradě nepřehlédnutelná odrůda s velkými, zářivými květy.

Cena 125 Kč

APPLIQUE (Stamile 2003)

Velikost květu: 25 cm, výška rostlin: 75 cm, typ olistění: EV, ploidita: TET Květy velké, pavoukovité, zvlněné, tmavě vínově až švestkově červené s kontrastním žlutým středem a zeleným hrdlem. Špičková denivka pavoukovitého (spider) typu, s unikátním tvarem květů.

Cena 210 Kč

ARCTIC SNOW (Stamile P. 1985)

Velikost květu: 14 cm, výška rostlin: 60 cm, typ olistění: DOR, ploidita: TET Květy jsou velké, hezky tvarované, slonovinově bílé se žlutozeleným hrdlem a mírně zvlněnými okraji. Krásná denivka, spolehlivě kvetoucí a výborně rostoucí.

Cena 140 Kč

AWAKENING SPIRIT (Petit 2004)

Velikost květu: 16 cm, výška rostlin: 75 cm, typ olistění: SEV, ploidita: TET Oranžově zlaté, silně zvlněné květy s modrofialovým okem a malým zeleným hrdlem. Květy vonné. Krásná, spolehlivá a bohatě kvetoucí denivka.

Cena 145 Kč

BE THINE (Sellers 1993)

Velikost květu: 14 cm, výška rostlin: 70 cm, typ olistění: EV, ploidita: TET Květy světle levandulově růžové se žlutým hrdlem a světle zlatým okrajem.

Cena 125 Kč

BELA LUGOSI (Hanson 1995)

Velikost květu: 15 cm, výška rostlin: 80 cm, typ olistění: SEV, ploidita: TET Květy velké, tmavě purpurově červenofialové s černým nádechem, sametovým povrchem a zeleným hrdlem. Vysoce ceněná, nádherná odrůda.

Cena 150 Kč

BILL NORRIS (Kirchhoff 1994)

Velikost květu: 13 cm, výška rostlin: 75 cm, typ olistění: SEV, ploidita: TET Květy zářivě zlatožluté, silně krepované, okrouhlé. V současné době nejlepší tmavě žlutá odrůda, nádherná.

Cena 135 Kč

BLACK EMANUELLE (Heemskerk 2006)

Velikost květu: 13 cm, výška rostlin: 75 cm, typ olistění: DOR, ploidita: DIP Květy purpurově černé se světlezeleným hrdlem. Zdravě rostoucí a bohatě kvetoucí denivka.

Cena 125 Kč

BLACK STOCKINGS (Heemskerk 2006)

Velikost květu: 15 cm, výška rostlin: 60 cm, typ olistění: SEV, ploidita: TET Květy velké, okrouhlé, černě purpurové se sametovou texturou, silně zvlněné. Hvězdicovitě tvarovaný žlutý střed.

CALICO JACK (Trimmer 1998)

Velikost květu: 14 cm, výška rostlin: 70 cm, typ olistění: EV, ploidita: TET. Květy máslově žluté s kontrastním švestkově fialovohnědým prstencem a lemy zvlněných okvět. lístků, hrdlo zelené.

Cena 125 Kč

CHANG DYNASTY (Stamile 2007)

Velikost květu: 17 cm, výška rostlin: 75 cm. typ olistění: EV, ploidita: TET Květy korálově oranžově růžové, na okrajích silně zřasené se zlatavým lemem, v hrdle žlutozelené. Nádherná denivka, velmi bohatě kvetoucí. Často opakuje kvetení v pozdním létě.

Cena 160 Kč

CHERRY EYED PUMPKIN (Kirchhoff 1991)

Velikost květu: 15 cm, výška rostlin: 70 cm, typ olistění: SEV, ploidita: TET Květy velké, světle oranžové s rumělkově rudým prstencem a okraji okvět. lístků. Hrdlo zlatavě oranžové.

Cena 125 Kč

CHINA BRIDE (Guidry 1989)

Velikost květu: 15 cm, výška rostlin: 80 cm. typ olistění: EV, ploidita: DIP Květy sytě růžové a krémově růžové se světlejšími středovými linkami a růžovým halo kolem zeleného hrdla. Výborně rostoucí, krásná, sladká denivka.

Cena 150 Kč

CHOKECHERRY MOUNTAIN (Roberts 2002)

Velikost květu: 22 cm, výška rostlin: 85 cm, typ olistění: SEV, ploidita: DIP Květy velké, pavoukovité, zvlněné, tmavě vínově červené s tmavě purpurovou zónou a nazelenalým hrdlem. Špičková denivka pavoukovitého (spider) typu, s perfektním větvením a unikátním tvarem květů.

Cena 170 Kč

CINDY'S EYE (Salter 1994)

Velikost květu: 14 cm, výška rostlin: 70 cm, typ olistění: EV, ploidita: TET Květy slonovinově krémové až levandulové s velkým fialovým okem a citronově žlutým hrdlem.

Cena 125 Kč

CLOTHED IN GLORY (Grace 1996)

Velikost květu: 18 cm, výška rostlin: 45 cm, typ olistění: EV, ploidita: TET Obrovské květy jsou velmi vonné, fialově levandulové, s tmavším okrajem a žlutě krajkovaným lemem, hrdlo žluté. Skvěle rostoucí a bohatě kvetoucí odrůda, fantastická...

Cena 125 Kč

CONDILLA (Grooms 1987)

Velikost květu: 12 cm, výška rostlin: 50 cm, typ olistění: DOR, ploidita: DIP Květy zlatavě oranžové, plnokvěté s krajkovanými okvětními lístky. Spolehlivá plnokvětá odrůda s vonnými květy.

Cena 150 Kč

COSMOPOLITAN (Stamile 1989) - MINIATURNÍ DENIVKA

Velikost květu: 6 cm, výška rostlin: 35 cm, typ olistění: DOR, ploidita: DIP Květy jsou červené, okrouhlého tvaru, zvlněné, pouze 6 cm velké. Nádherná MINIATURNÍ DENIVKA, vhodná do skalek i nádob.

Cena 135 Kč

CRYSTAL PINOT (Heemskerk 2006)

Velikost květu: 15 cm, výška rostlin: 55 cm, typ olistění: DOR, ploidita: DIP Květy krémové až meruňkové s purpurovým okem a zvlněným okrajem, zelené hrdlo.

Cena 125 Kč

DAVID KIRCHHOFF (Salter 1992)

Velikost květu: 14 cm, výška rostlin: 65 cm, typ olistění: SEV, ploidita: TET Květy levandulově růžové až purpurové se zlatožlutým zvlněným a zoubkovaným lemem, zelené hrdlo. Opakuje kvetení v pozdním létě a na podzim.

Cena 125 Kč

DESTINED TO SEE (Grace 1998)

Velikost květu: 15 cm, výška rostlin: 60 cm, typ olistění: SEV, ploidita: TET Velké, velmi vonné krémové květy s levandulovou středovou zónou a levandulově zbarvenými, zvlněnými okraji okvětních lístků.

Cena 125 Kč

DRAGON KING (Kirchhoff 1992)

Velikost květu: 14 cm, výška rostlin: 55 cm, typ olistění: EV, ploidita: TET Květy oranžově červené s velkým zeleným hrdlem, okraje zvlněné. Opakuje kvetení v pozdním létě a na podzim.

DRAGONS EYE (Salter 1991)

Velikost květu: 10 cm, výška rostlin: 60 cm. typ olistění: SEV, ploidita: DIP Květy růžové s výrazně růžově červeným okem a citrónově zeleným hrdlem. Krásná, okatá odrůda, výborně roste.

Cena 125 Kč

EIGHT MILES HIGH (Lambertson 2003)

Velikost květu: 19 cm, výška rostlin: 80 cm, typ olistění: EV, ploidita: TET Květy velké, pavoukovité, zvlněné, tmavě vínově červené až černo červené s černým prstencem a tmavě zeleným hrdlem. Okraje okvětních lístků jsou lemovány krémovým až bílým, výrazně zoubkovaným okrajem. Špičková denivka pavoukovitého (spider) typu, s perfektním větvením (5 větvení, 25 pupenů) a unikátním tvarem květů.

Cena 170 Kč

ELEGANT CANDY (Stamile 1995)

Velikost květu: 11 cm, výška rostlin: 65 cm, typ olistění: DOR, ploidita: TET Květy velmi vonné, pastelově růžové s jahodově červenou zónou kolem zeleného hrdla. Krásná, bezproblémově rostoucí denivka.

Cena 125 Kč

ELIZABETH SALTER (Salter J. 1992)

Velikost květu: 14 cm, výška rostlin: 60 cm, typ olistění: SEV, ploidita: TET Květy jsou velké, lososově růžové, zkadeřené, s voskovitou, pevnou substancí. Bohatě kvetoucí denivka, která kvetení často opakuje i na podzim.

FAIRY TALE PINK (Pierce 1980)

Velikost květu: 14 cm, výška rostlin: 60 cm, typ olistění: SEV, ploidita: DIP Květy broskvově růžové s výrazným žilkováním a zlatavým přelivem v hrdle. Krásná, spolehlivá, bohatě kvetoucí odrůda.

Cena 125 Kč

FLAMENCO CHRISTMAS (Stamile 2002)

Velikost květu: 15 cm, výška rostlin: 70 cm, typ olistění: EV, ploidita: TET . Květy sytě karmínově červené se zeleným hrdlem, které je žlutě lemováno. Květy jsou vonné. Opakuje kvetení v pozdním létě a na podzim.

Cena 145 Kč

FORGOTTEN DREAMS (Elliott 1999)

Velikost květu: 17 cm, výška rostlin: 60 cm, typ olistění: SEV, ploidita: DIP Květy velmi vonné, purpurově fialové s tmavě vínovým prstencem a zeleným hrdlem. Opakuje kvetení v pozdním létě a na podzim.

Cena 125 Kč

FORSYTH CATAWBA (LeFever 2002)

Velikost květu: 16 cm, výška rostlin: 70 cm, typ olistění: DOR, ploidita: TET Květy zlatožluté na okrajích zkadeřené a červeně lemované, ve středu s velkým, ohnivě červeným okem.

Cena 145 Kč

FORSYTH COLORAMA (LeFever 2003)

Velikost květu: 16 cm, výška rostlin: 70 cm, typ olistění: DOR, ploidita: TET Květy růžově červené, na okrajích zkadeřené, ve středu lososové s tmavším červenorůžovým prstencem.

Cena 160 Kč

FORSYTH MYRA DOLORES (LeFever 1999)

Velikost květu: 14 cm, výška rostlin: 65 cm, typ olistění: SEV, ploidita: TET Květy světle broskvově růžové s výrazným purpurovým okem a purpurovým lemem na zřasených okrajích korunních lístků. Často opakuje kvetení na podzim.

Cena 130 Kč

FRANCIS OF ASSISI (Moldovan 1994)

Velikost květu: 15 cm, výška rostlin: 65 cm, typ olistění: SEV, ploidita: TET Květy vonné, výrazně vínově červené s úzkým bělavě růžovým zvlněným lemem a žlutozeleným hrdlem. Opakuje kvetení v pozdním létě a na podzim.

Cena 145 Kč

FREE WHEELIN (Stamile 2004)

Velikost květu: 24 cm, výška rostlin: 90 cm, typ olistění: SEV, ploidita: DIP Květy velké, pavoukovité, krémové až broskvově žlutooranžové s výraznými purpurově červenými středy. Nádherná, vysoce ceněná denivka pavoukovitého (spider) typu, jedna z nejlepších pavoukovitých.

Cena 140 Kč

GREEN MYSTIQUE (Stamile 2002)

Velikost květu: 15cm, výška rostlin: 60 cm, typ olistění: EV, ploidita: TET Květy velmi vonné, velké, krémové se zelenou infuzí a žlutozeleným hrdlem, okraje žlutozeleně krajkované. Opakuje kvetení v pozdním létě a na podzim.

GREEN SPILL (Millikan 1992)

Velikost květu: 15 cm, výška rostlin: 70 cm, typ olistění: SEV, ploidita: DIP Květy velké, sytě třešňově červené s velkým, pistáciově zeleným hrdlem.

HEARTS OF FIRE (Stamile 1998)

Velikost květu: 16 cm, výška rostlin: 75 cm, typ olistění: EV, ploidita: TET Květy velké, zvlněné, zářivě třešňově červené se sametovým povrchem. Hrdlo zelené. Často opakuje kvetení koncem léta a na podzim.

Cena 145 Kč

HEAVENLY ANGEL ICE (Gossard 2004)

Velikost květu: 20 cm, výška rostlin: 90 cm, typ olistění: DOR, ploidita: DIP Květy velké, zřasené, bílé, se světle žlutým středem a zeleným hrdlem. Jedinečná denivka pavoukovitého (spider) typu, mnoho ocenění, v r. 2013 Stoutova medaile za nejlepší denivku.

Cena 135 Kč

IKEBANA STAR (Heemskerk 2012)

Velikost květu: 14 cm, výška rostlin: 50 cm, typ olistění: DOR, ploidita: DIP Plnokvěté, pěkně tvarované květy, jsou krémové, u hrdla světlounce zelenkavé. Pěkná plnokvětá denivka, která opakuje kvetení v pozdním létě.

Cena 155 Kč

JERRY PATE WILLIAMS (Kirchhoff 1999)

Velikost květu: 14 cm, výška rostlin: 65 cm, typ olistění: EV, ploidita: TET Květy velmi vonné, velké, plnokvěté, melounově oranžové s růžovou infuzí. Jedinečná a nádherná plnokvětá denivka. Doporučuji!

KANSAS CITY KICKER (Salter 2006)

Velikost květu: 15 cm, výška rostlin: 70 cm, typ olistění: SEV, ploidita: TET. Květy velké, krémově bílé s velkým, kontrastním levandulově fialovým okem, nařasenými okraji a světlejšími linkami vycházejícími z nazelenalého hrdla. Nádherná denivka, která často opakuje kvetení v pozdním létě a na podzim.

Cena 140 Kč

LACY DOILY (Heemskerk 2008)

Velikost květu: 14 cm, výška rostlin: 50 cm, typ olistění: SEV, ploidita: TET Plnokvěté, korálově růžové květy se zvlněnými okraji a žlutě zelenkavým středem. Hezká, spolehlivě plnokvětá denivka, která opakuje kvetení na podzim.

Cena 135 Kč

LAVENDER BLUE BABY (Carpenter J. 1996)

Velikost květu: 14 cm, výška rostlin: 70 cm, typ olistění: DOR, ploidita: DIP Květy purpurově až levandulově modré s levandulově modrým okem a zeleným hrdlem. Okraje květů jsou nádherně zvlněné s fialovým lemem a světle levandulovými okraji. Květy vonné, rostliny často opakují kvetení v pozdním létě a na podzim.

Cena 155 Kč

LEMON MADELINE (Morss 2001)

Velikost květu: 20 cm, výška rostlin: 110 cm, typ olistění: SEV, ploidita: TET Květy velké (20 cm) citrónově žluté se světle zeleným hrdlem. Opakuje kvetení v pozdním létě a na podzim. Hezká vysoká denivka s velkými žlutými květy.

Cena 135 Kč

LIES AND LIPSTICK (Kinnebrew 2003)

Velikost květu: 14cm, výška rostlin: 65 cm, typ olistění: SEV, ploidita: TET Květy růžové s výrazným červeným okem, zřasenými zlatými okraji a červeným lemem, hrdlo žlutozelené. Opakuje kvetení v pozdním létě a na podzim.

Cena 150 Kč

LONGFIELDS BUTTERFLY (Heemskerk 2011) - MINIATURNÍ DENIVKA

Velikost květu: 8 cm, výška rostlin: 35 cm, typ olistění: DOR, ploidita: DIP Květy jsou dvoubarevné - krémové a růžové, pouze 8 cm velké se žlutým středem. Něžná MINIATURNÍ DENIVKA, vhodná do skalek i nádob. Kvete na jaře a pak ještě opakuje kvetení v pozdním létě.

Cena 135 Kč

MADELINE NETTLES EYES (Kinnebrew 2005) - MINIATURNÍ DENIVKA

Velikost květu: 5 cm, výška rostlin: 53 cm, typ olistění: SEV, ploidita: TET Květy mangově oranžové s temně purpurovým okem a žlutým středem. Často opakuje kvetení v pozdním létě a na podzim. Krásná a velmi ceněná MINIATURNÍ DENIVKA.

Cena 145 Kč
Strana 1 z 2

Kontakt

Mgr. Miroslav Řičánek
Veletržní 674/5
603 00 Brno
info@irises.cz
tel: +420 737 183 790

O našem obchodu

E-shop je určen pro objednávky a dodání rostlin v rámci České a Slovenské republiky. Převážnou většinu nabízených rostlin dodáváme jako prostokořenné, tedy s volnými kořeny bez obalu. Některé rostliny jsou prodávány také jako kontejnerované.