SPU - kosatce spuriové

Velmi nenáročné, odolné a bezproblémově rostoucí kosatce vhodné pro každou slunnou zahradu. Jsou zcela mrazuvzdorné. Na půdu jsou nenáročné, nejlépe rostou v půdách neutrálních až mírně alkalických. Půda může být vlhká, ale tyto kosatce nesmí stát ve vodě. Milují teplé stanoviště na plném slunci. Jsou to poměrně mohutné rostliny vysoké 80 až 140 cm, kvetou až po odkvětu velkokvětých vysokých kosatců, obvykle koncem června. Jsou to rostliny trsnatého růstu se vzpřímenými, cca 2 cm širokými a 60-100 cm dlouhými rákosovitými listy. Stonky jsou stejně dlouhé nebo cca o 1/3 převyšují vrcholy listů. Květy jsou poměrně velké, cca 12 cm v průměru. Květenství jsou velmi vhodná k řezu, můžeme řezat i květenství s poupaty, které ve váze rozkvetou. Dekorativní jsou i nezralá plodenství, která se dobře hodí k sušení. Spuriové kosatce vysazujeme soliterně, nebo do smíšených trvalkových záhonů, perfektní jsou i pro přírodní zahrady. Jistě by se mohly skvěle uplatnit také ve výsadbách městské zeleně, vzhledem k jejich tolerantnosti k zasolení. Rhizomy sázíme 7 -10 cm hluboko, nejlépe na podzim (září-říjen), protože ale rostliny zde nabízené jsou zasazeny ve velkých kontejnerech o objemu 4 litry, vysazovat můžeme kdykoliv během roku. Doporučená vzdálenost mezi rostlinami je 60 až 80 cm.
Významná část sortimentu zde nabízených rostlin je výsledkem více než 30 let probíhajících selekcí Milana Blažka (Průhonice), které jsou k prodeji nabízeny vůbec poprvé.
Spuriové kosatce jsou v ČR téměř neznámé, jistě by si zasloužily větší rozšíření i popularitu nejen kvůli kráse svých květů, ale i vzhledem k celkové odolnosti,  nenáročnosti a trvanlivosti, kterou lze přirovnat k pivoňkám... Prostě další ideální rostliny pro líné zahradníky....

 

rivers  temperament  zlata

Objednávky přijímáme celoročně, rostliny zasíláme Zásilkovnou nebo Českou poštou buď jako prostokořenné (od října do konce března), nebo jako kontejnerované (celoročně, kromě období od poloviny května do září). Rostliny budou přednostně zasílány jako prostokořenné, pokud chcete rostliny kontejnerované, napište to prosím do poznámky v objednávce. Jakmile rostliny na jaře začnou rašit, budeme je zasílat pouze jako kontejnerované až do té doby, než dorostou výšky 40 cm. Pak již nebude jejich zasílání (až do října) možné. Osobní odběr celoročně (po předchozí domluvě). 

Pro zobrazení detailních informací klikněte na fotku nebo název kosatce.

ZLATÁ ZÁŘE (Blažek 2013)

Květy tmavě zlatožluté. Výška 135 cm. Zdravě rostoucí a velmi bohatě kvetoucí odrůda. Selektoval Milan Blažek (Průhonice) v r. 1993.

Cena 320 Kč

XANTHOSPURIA

Květy tmavě žluté až zlatožluté. Přírodní druh pocházející z Turecka, u nás dostatečně mrazuvzdorný. Výška rostlin 80-100 cm.

TEMNÁ NOC (Blažek)

Dóm a ramena čnělek tmavě fialová, fally s oranžově žlutým až okrovým okem, na okrajích přecházejícím do světle až tmavěji fialové, výrazné fialové žilkování. Výška rostlin 105 cm. Selektoval Milan Blažek (Průhonice).

SMETANA (Blažek 2013)

Dóm a ramena čnělek krémově bílé, fally tmavě žluté s krémovým až bílým okrajem. Velmi pěkný květ s příjemnou kombinací krémově bílé a tmavě žluté barvy. Výška rostlin 105 cm. Selektoval Milan Blažek (Průhonice) v r. 2010.

Cena 320 Kč

ROZEVLÁTÝ (Blažek)

Dóm a ramena čnělek modrofialové s jemným fialovým žilkováním, fally modrofialové s výrazným zlatožlutým okem, fialové žilkování. Výška rostlin 110 cm. Selektoval Milan Blažek (Průhonice).

MISSOURI RIVERS (Niswonger 1989)

Dóm a ramena čnělek blankytně modrá, velmi široké a zvlněné fally jsou modré s tmavě žlutým okem. Krásný kosatec se širokými fally a perfektní kombinací modré a žluté barvy. Atraktivní a vždy velmi žádaný. Výška rostlin 100 cm.

Cena 320 Kč

LYDIA JANE (Walker 1964)

Dóm a ramena čnělek bílá s lehkým žlutým nádechem, fally zlatožluté se zvlněným bílým okrajem. Nádherný, skvěle rostoucí stepní kosatec, dorůstající výšky 110 až 130 cm. Zářivé žlutobílé květy jsou vhodné k řezu. Vysazujeme na slunná místa soliterně, nebo jako součást trvalkových záhonů.

Cena 320 Kč

LETNÍ LOUKA (Blažek 2013)

Nádherné květy s překrásnou kombinací fialově modré a žluté: dóm s jemně modrofialovým žilkováním na světlejším podkladu, ramena čnělek nafialovělá, fally tmavě žluté s bílým signálem, fialovým žilkováním a fialovým okrajem. Výška rostlin 115 cm. Selektoval Milan Blažek (Průhonice) v r. 2004.

Cena 320 Kč

Iris orientalis 'FRIGIA' (Rodionenko 1990)

Květy jsou bílé se zlatožlutým okem, velmi dekorativní. Krásný stepní kosatec, dorůstající výšky 120 až 150 cm. Charakteristické jsou dolů zahnuté, svěšené listy, které působí ladným a elegantním dojmem. Vysazujeme soliterně, nebo jako součást trvalkových záhonů. Květy jsou vhodné k řezu.

Cena 290 Kč

DOBRODRUH (Blažek 2013)

Květy jsou kombinací fialové a oranřovožluté barvy: dóm tmavě fialový, ramena čnělek světle a tmavě fialová, fally tmavě oranžovo-žluté až okrové, s fialovými žilkami. Výška rostlin 110 cm. Selektoval Milan Blažek (Průhonice) v r. 1998.

Cena 320 Kč

CITRONKA (Blažek 2013)

Květy citronově žluté. Výška 115 cm. Zdravě rostoucí a bohatě kvetoucí odrůda. Selektoval Milan Blažek (Průhonice) v r. 1992.

Cena 320 Kč

Kontakt

Mgr. Miroslav Řičánek
Veletržní 674/5
603 00 Brno
info@irises.cz
tel: +420 737 183 790

O našem obchodu

E-shop je určen pro objednávky a dodání rostlin v rámci České a Slovenské republiky. Převážnou většinu nabízených rostlin dodáváme jako prostokořenné, tedy s volnými kořeny bez obalu. Některé rostliny jsou prodávány také jako kontejnerované.