SIB - kosatce sibiřské

Naprosto nenáročné a odolné kosatce, vhodné pro každou zahradu. V ČR jsou zatím málo pěstovány. Dorůstají výšky 50 -130 cm, mají velmi pěkné, drobnější květy, rychle vytvářejí bohaté trsy s velkým počtem kvetoucích lodyh. Jejich listy jsou trávovité, podobné listům vysokých okrasných travin, s celoročním okrasným efektem. Tyto kosatce mají nejraději vlhčí, humózní půdy, ale skvěle rostou v každé půdě, na slunci i v polostínu. Jsou odolné proti chorobám a škůdcům, plně mrazuvzdorné. Jejich květy dlouho vydrží ve váze, lodyhy se suchými semeníky lze také použít do suchých vazeb. Vysazujeme je jako solitery, nebo v kombinaci s ostatními trvalkami, výborně se také hodí do přírodních zahrad.

Objednávky přijímáme celoročně, rostliny (většinou kontejnerované) zasíláme Zásilkovnou nebo Českou poštou od března do listopadu.  Sibiřské kosatce lze objednávat společně s ostatními kosatci, pivoňkami i denivkami.

Pro zobrazení detailních informací klikněte na fotku nebo název kosatce.

CHILLED WINE (Hager 1981)

Dóm vínově karmínový s modrými linkami, fally vínově karmínové, modré ve středu, tmavé žilování v hrdle. Vyšší (100 cm), spolehlivě rostoucí odrůda, vynikající v kombinaci s trvalkami.

Cena 75 Kč

CONCORD CRUSH (Bauer/Coble 2009)

Květy jsou plnokvěté a zřasené, modrofialové s tmavším žilkováním a bílým žíháním na bázi petalů. Výška 80 cm. Hezká, plnokvětá, tetraploidní odrůda, která opakuje kvetení. Vysoce ceněný sibiřák.

Cena 120 Kč

GOLDEN EDGE (McEwen 1991)

Květy velké, zvlněné, modrofialové, fally na bázi krémově žluté až bílé s fialovým žilkováním a zlatožlutým okrajem. Výška 75 cm. Hezká tetraploidní odrůda s velkými květy.

Cena 90 Kč

HOW AUDACIOUS (Hollingworth 2009)

Dóm červeně fialový, fally modře fialové, na okrajích až červeně fialové, žíhané a tečkované na krémovém podkladu, na bázi zlatožluté. Fally zvlněné, krémově žlutý lem. Výška 85 cm. Nádherné květy, jedinečná barevná kombinace.

Cena 160 Kč

I SEE STARS (Heemskerk 2017)

Květy tmavomodré, velké, 14 cm v průměru, 6-ti četné, fally na bázi bílé s tmavomodrým žilkováním. Výška 75 cm. Unikátní uspořádání a zbarvení květů, novinka ve světě sibiřských kosatců.

JEWELLED CROWN (Hollingworth 1987)

Dóm i fally tmavě vínově červené se zlatým znakem, přecházejícím do světle krémové barvy, jemné fialové žilkování, zvlněný. Výška 60 cm. Spolehlivá, výborně rostoucí tetraploidní odrůda.

Cena 90 Kč

KABLUEY (Bauer/Coble 1999)

Květy jsou poloplné, dóm tmavě modrofialový, fally tmavě modrofialové a bílým zrcátkem na bázi petalů s nažloutlým ústím. Výška 80 cm. Hezká, plnokvětá, tetraploidní odrůda. Výška 75 cm.

LOUISON (Helsley 1998)

Květ růžově vínově červený, jemně zvlněný, na fallech velké bílé zrcátko a fialové žilkování. Výška 70 cm. Velmi nápadná odrůda s hezkou kombinací barev.

NAGAREBOSHI (Ho Shidara 1999)

Květy velké (14 cm), tmavě modře fialové, fally zmnožené (6) s bílou signální skvrnou na bázi. Výška 70 cm. Velmi pěkný, elegantní sibiřský kosatec neznámého původu.

Cena 110 Kč

NIKLAS SEA

Dóm i fally tmavě modrofialové, na fallech nápadný bílý znak a žilkování. Výška 90 cm. Zdravě rostoucí a bohatě kvetoucí sibiřák, používaný zejména v přírodních trvalkových výsadbách.

Cena 90 Kč

ORIENTAL CARPET (Blyth 2005)

Dóm růžově levandulový, ramena čnělky krémově bílá. Fally růžově levandulové se zlatožlutým okem a burgundsky červeným žilkováním. Tříbarevný efekt. Jemná sladká vůně. Výška 70 cm. Krásný...

PAPRIKASH (Schafer&Sacks 2012)

Dóm bledě okrový s červenofialovým žilkováním a tečkováním, krémově žlutý na okrajích, ramena čnělek světle meruňková, fally hustě červeně tečkované a stříkané na meruňkovém podkladu, jasně žluté oko s červenefialovým žilkováním. Květy jemně sladce vonné. Výška rostlin 50 cm.

Cena 140 Kč

PINK PARFAIT

Květy velké, plnokvěté, růžovofialové. Výška 70 cm. Vzácná, elegantní, zdravě rostoucí odrůda.

Cena 120 Kč

PRUSSIAN BLUE (Tamberg 1993)

Květy velké, dóm tmavě modrý, fally zvlněné, tmavě modré se sametovou texturou a malým bílým, modře žilkovaným zrcátkem na bázi petalů. Výška 85 cm. Krásná tetraploidní odrůda s velkými, velmi tmavě modře zbarvenými květy.

Cena 140 Kč

RUFFLES AND FLOURISHES (Hollingworth 2002)

Dóm i fally červeně fialové, silně zvlněné, na okrajích fallů úzký bílý lem, zlatý signál a modrý prstenec. Výška 85 cm. Nádherná, spolehlivá tetraploidní odrůda

Cena 90 Kč

SHAKER'S PRAYER (Warner 1989)

Dóm fialový, fally jsou na bázi zlatě žluté a přechází do bílé podkladové barvy, jemné fialové žilkování a fialový okraj. Výška 80 cm. Bohatě kvetoucí, nádherný kosatec s unikátním zbarvením.

Cena 90 Kč

SHIRLEY POPE (Currier McEwen 1979)

Dóm i fally modrofialové, na fallech nápadný bílý znak a fialové žilkování. Výška 70 cm. Oblíbená a spolehlivá odrůda, často používaná v trvalkových výsadbách.

Cena 85 Kč

SILVER EDGE (McEwen 1973)

Květy velké, zvlněné, středně modrofialové, fally se sametovým povrchem a stříbřitě bílým lemem, na bázi krémově bílé s fialovým žilkováním. Výška 70 cm. Hezká tetraploidní odrůda s velkými květy.

Cena 90 Kč

SOMEBODY LOVES ME (Hollingorth 1998)

Květy zvlněné, modré až modrofialové, s velkým bílým okem na bázi fallů. Výška 80 cm. Spolehlivě kvetoucí a skvěle rostoucí odrůda.

Cena 120 Kč

SULTAN'S RUBY (Hollingworth 1988)

Dóm i fally purpurově fialové, na fallech výrazné žluté oko a zelené hafty. Výška 75 cm. Naprosto spolehlivá, výborně rostoucí a vysoce ceněná odrůda.

Cena 90 Kč

SUN GROOVES (Heemskerk 2020)

Květy až 14 cm velké, dóm světle meruňkový až světle fialkový s tmavšími žilkami, fally skořicově oranžové, mírně nařasené, s tenkým zlatým lemem, na bázi jemně žlutě tečkované a čárkované, vonné. Výška 70 cm. Nádherná novinka s novou kombinací barev.

SWANS IN FLIGHT (Hollingworth 2006)

Dóm i fally čistě bílé, květy veliké. Pozdní kvetení v rámci sezóny. Jedinečná, jistě nejlepší bílá odrůda sibiřských kosatců. Výška 85 cm. Mnoho ocenění v soutěžích, jako vůbec prvnímu sibiřskému kosatci udělena Dykesova medaile za nejlepší kosatec roku 2016!

TIPPED IN BLUE (Heemskerk 2019)

Květy dvoubarevné, dóm světle modrý, fally světle žluté s modrou skvrnou na okrajích a modrým stehováním. Výška 75 cm. Unikátní dvoubarevné květy v jedinečné kombinaci, opravdová novinka roku 2019 ve světě sibiřských kosatců.

TURN A PHRASE (Schafer&Sacks 2000)

Dóm světleji modrý, fally tmavěji modré s tmavě modrým okrajem. Výška 90 cm. Spolehlivá a výborně rostoucí odrůda.

Cena 110 Kč

UNCORKED (Schafer/Sacks 2002)

Dóm světleji modrý se žlutou bází a žlutými žilkami, fally žluté na bázi, jinde s modrým přelivem, výsledkem je zajímavý khaki olivový odstín, na okrajích s prosvítající žlutou barvou. Květy v průběhu kvetení mění svou barvu v široké škále tónů v závislosti na počasí, obyvykle se modrá barva stává výraznější a tmavší. Výška 70 cm. Pěkná nová sorta s neobvyklou kombinací barev.

Cena 120 Kč

Kontakt

Mgr. Miroslav Řičánek
Veletržní 674/5
603 00 Brno
info@irises.cz
tel: +420 737 183 790

O našem obchodu

E-shop je určen pro objednávky a dodání rostlin v rámci České a Slovenské republiky. Převážnou většinu nabízených rostlin dodáváme jako prostokořenné, tedy s volnými kořeny bez obalu. Některé rostliny jsou prodávány také jako kontejnerované.