Denivky (Hemerocallis)

Denivky (Hemerocallis) jsou, podobně jako kosatce a pivoňky naprosto nenáročné a odolné trvalky, které vykvétají během léta. V ČR jsou moderní odrůdy velmi málo známé. Květy těchto denivek jsou krásně tvarované, fantastických barev a barevných kombinací. Svůj český název denivky dostaly proto, že každý jejich květ vydrží kvést pouze jeden den. To ale není vůbec na škodu, protože každý den vykvétají nové a nové květy a rostlina tak vypadá, že kvete stále. Období květu je velmi dlouhé, první odrůdy začínají vykvétat v červnu a mnohé, zvláště stálezelené odrůdy opakují své kvetení až do listopadu, do prvních mrazů.

Denivky jsou u nás plně mrazuvzdorné, vysazujeme je na slunečné stanoviště, ale porostou i v polostínu. Na půdu jsou nenáročné, spokojí se s každou běžnou zeminou, v období růstu, vývoje poupat a kvetení budou vděčné za občasnou zálivku. Na jaře můžeme lehce přihnojit kompostem, cereritem, nebo jiným kvalitním hnojivem s nižším obsahem dusíku. Zaschlé listy denivek odstraňujeme až na jaře, při jejich rašení.

Denivky vysazujeme v zahradách jako solitery, nebo jako součást okrasných či trvalkových záhonů. Nižší odrůdy se hodí do menších prostor, předzahrádek, k jezírkům, nebo do skupin s jinými trvalkami, třeba floxy, rudbekiemi či bohyškami, nižšími kosatci či pivoňkami. Středně vysoké odrůdy (60-80 cm) používáme především v trvalkových výsadbách spolu se zápleváky (Helenium), kartáčkovými kosatci (skupiny TB), pivoňkami, atd., kde výběrem vhodných odrůd můžeme prodloužit dobu kvetení od června až do září. Vyšší odrůdy (80-100 cm), jsou vhodné do soliterních výsadeb v zahradách, na záhonech v kombinaci s vyššími trvalkami (např. sibiřskými kosatci I. sibirica) doplněné vyššími okrasnými travinami (Miscanthus, Panicum, Pennisetum,...) vyniknou i jako solitery u vodních ploch, nebo podél potoků. Výrazný barevný efekt mají jednodruhové výsadby různých sort denivek – třeba podél kamenných zdí či plotů. Pro svou nenáročnost mají také široké použití v parkových výsadbách, nebo městské zeleni. Všechny denivky se dají úspěšně pěstovat v mobilních nádobách, třeba i se stálezelenými dřevinami, které v letních měsících výrazně oživí. Další možností je pěstování ve velkých květináčích (10 - 15 litrů) na terasách či balkonech.

U každé odrůdy uvádíme kromě velikosti květů a výšky rostliny také typ olistění:
DOR (dormant) – dormantní odrůdy, které na zimu zatahují, jejich listy v zimě usychají a znovu raší až na jaře
EV (evergreen) – stálezelené odrůdy, jejichž listy zůstávají přes zimu zelené
SEV (semievergreen) – polostálezelené odrůdy jsou něco mezi oběma výše zmíněnými typy

Uvádíme také, zda se jedná o diploidní (DIP) či tetraploidní (TET) odrůdu. Tetraploidní odrůdy mají zdvojený počet chtomozomů, mohutnější listové vějíře, silnější stonky a větší květy tuhé konzistence, barevně i tvarově velmi rozmanité. Narozdíl od odrůd diploidních se jejich trsy pomaleji rozrůstají, nemusejí se proto tak často přesazovat.

Objednávky přijímáme celoročně, rostliny zasíláme poštou (nebo Zásilkovnou) od dubna až do listopadu. Denivky lze objednat společně s kosatci i pivoňkami.

 

Pro zobrazení detailních informací klikněte na fotku nebo název denivky.

Výsledky 49 - 76 z 76
Strana 2 z 2

PAGAN RITUAL (Carr 1999)

Velikost květu: 13 cm, výška rostlin: 65 cm, typ olistění: EV, ploidita: TET Květy burgundsky vínově červené s pevnou substancí, na okrajích velmi zvlněné a bíle lemované. Perfektní větvení, bohaté kvetení, které se obvykle opakuje i na podzim.

Cena 130 Kč

ELIZABETH SALTER (Salter J. 1992)

Velikost květu: 14 cm, výška rostlin: 60 cm, typ olistění: SEV, ploidita: TET Květy jsou velké, lososově růžové, zkadeřené, s voskovitou, pevnou substancí. Bohatě kvetoucí denivka, která kvetení často opakuje i na podzim.

Cena 125 Kč

FREE WHEELIN (Stamile 2004)

Velikost květu: 24 cm, výška rostlin: 90 cm, typ olistění: SEV, ploidita: DIP Květy velké, pavoukovité, krémové až broskvově žlutooranžové s výraznými purpurově červenými středy. Nádherná, vysoce ceněná denivka pavoukovitého (spider) typu, jedna z nejlepších pavoukovitých.

Cena 140 Kč

HEAVENLY ANGEL ICE (Gossard 2004)

Velikost květu: 20 cm, výška rostlin: 90 cm, typ olistění: DOR, ploidita: DIP Květy velké, zřasené, bílé, se světle žlutým středem a zeleným hrdlem. Jedinečná denivka pavoukovitého (spider) typu, mnoho ocenění, v r. 2013 Stoutova medaile za nejlepší denivku.

Cena 135 Kč

KANSAS CITY KICKER (Salter 2006)

Velikost květu: 15 cm, výška rostlin: 70 cm, typ olistění: SEV, ploidita: TET. Květy velké, krémově bílé s velkým, kontrastním levandulově fialovým okem, nařasenými okraji a světlejšími linkami vycházejícími z nazelenalého hrdla. Nádherná denivka, která často opakuje kvetení v pozdním létě a na podzim.

Cena 140 Kč

SHELTON HOLLIDAY (Kinnebrew 2005)

Velikost květu: 17 cm, výška rostlin: 75 cm, typ olistění: SEV, ploidita: TET Květy velké, plnokvěté, třešňově červené se zlatožlutými středy. Často opakuje kvetení koncem léta a na podzim. Krásná a velmi žádaná denivka, bezproblémově rostoucí.

Cena 140 Kč

PAPRIKA FLAME (Heemskerk 2012)

Velikost květu: 12 cm, výška rostlin: 65 cm, typ olistění: SEV, ploidita: DIP Květy plnokvěté, krásně zřasené, paprikově červené s tmavší nervaturou a tmavším středem. Bohatě kvetoucí, žádaná plnokvětá denivka.

Cena 140 Kč

CHOKECHERRY MOUNTAIN (Roberts 2002)

Velikost květu: 22 cm, výška rostlin: 85 cm, typ olistění: SEV, ploidita: DIP Květy velké, pavoukovité, zvlněné, tmavě vínově červené s tmavě purpurovou zónou a nazelenalým hrdlem. Špičková denivka pavoukovitého (spider) typu, s perfektním větvením a unikátním tvarem květů.

Cena 180 Kč

MADELINE NETTLES EYES (Kinnebrew 2005) - MINIATURNÍ DENIVKA

Velikost květu: 5 cm, výška rostlin: 53 cm, typ olistění: SEV, ploidita: TET Květy mangově oranžové s temně purpurovým okem a žlutým středem. Často opakuje kvetení v pozdním létě a na podzim. Krásná a velmi ceněná MINIATURNÍ DENIVKA.

Cena 140 Kč

PINK STRIPES (Derrow 2006)

Velikost květu: 18 cm, výška rostlin: 75 cm, typ olistění: DOR, ploidita: DIP Velké světle až béžově růžové květy s tmavými růžově purpurovými podélnými proužky, hrdlo oranžové. Unikátní denivka s proužkovanými květy, na zahradě nepřehlédnutelná...

Cena 125 Kč

ARCTIC SNOW (Stamile P. 1985)

Velikost květu: 14 cm, výška rostlin: 60 cm, typ olistění: DOR, ploidita: TET Květy jsou velké, hezky tvarované, slonovinově bílé se žlutozeleným hrdlem a mírně zvlněnými okraji. Krásná denivka, spolehlivě kvetoucí a výborně rostoucí.

Cena 135 Kč

LAVENDER BLUE BABY (Carpenter J. 1996)

Velikost květu: 14 cm, výška rostlin: 70 cm, typ olistění: DOR, ploidita: DIP Květy purpurově až levandulově modré s levandulově modrým okem a zeleným hrdlem. Okraje květů jsou nádherně zvlněné s fialovým lemem a světle levandulovými okraji. Květy vonné, rostliny často opakují kvetení v pozdním létě a na podzim.

Cena 155 Kč

LONGFIELDS BUTTERFLY (Heemskerk 2011) - MINIATURNÍ DENIVKA

Velikost květu: 8 cm, výška rostlin: 35 cm, typ olistění: DOR, ploidita: DIP Květy jsou dvoubarevné - krémové a růžové, pouze 8 cm velké se žlutým středem. Něžná MINIATURNÍ DENIVKA, vhodná do skalek i nádob. Kvete na jaře a pak ještě opakuje kvetení v pozdním létě.

Cena 135 Kč

MINI PEARL (Jablonski 1982) - MINIATURNÍ DENIVKA

Velikost květu: 8 cm, výška rostlin: 35 cm, typ olistění: DOR, ploidita: DIP Květy světle béžové se žlutým hrdlem, pouze 8 cm velké. Tato MINIATURNÍ DENIVKA je vhodná do skalek i nádob. Kvete na jaře a pak ještě opakuje kvetení v pozdním létě.

Cena 125 Kč

MOSES' FIRE (Joiner 1998)

Velikost květu: 15 cm, výška rostlin: 60 cm, typ olistění: DOR, ploidita: TET Květy velké, plnokvěté, sytě červené se zlatožlutými okraji, hrdlo zelené. Trojnásobné větvení stonku, opakuje kvetení koncem léta a na podzim. Nádherná, velmi žádaná plnokvětá denivka.

Cena 170 Kč

ORANGE NASSAU (Heemskerk 2011)

Velikost květu: 14 cm, výška rostlin: 60 cm, typ olistění: DOR, ploidita: DIP Květy sytě pomerančově oranžové s malým zeleným hrdlem jsou nádherně zřasené. Často opakuje kvetení koncem léta a na podzim. Nádherná oranžová denivka...

Cena 135 Kč

SILOAM GRACE STAMILE (Henry 1984) - MINIATURNÍ DENIVKA

Velikost květu: 5 cm, výška rostlin: 35 cm, typ olistění: DOR, ploidita: DIP Květy jen 5 cm velké, třešňově červené s tmavě červeným prstencem okolo žlutozeleného hrdla. Květy vonné. Prodloužená doba kvetení od června až do července. Nádherná MINIATURNÍ DENIVKA vhodná zejména do skalek a do popředí trvalkových záhonů.

Cena 125 Kč

CHINA BRIDE (Guidry 1989)

Velikost květu: 15 cm, výška rostlin: 80 cm. typ olistění: EV, ploidita: DIP Květy sytě růžové a krémově růžové se světlejšími středovými linkami a růžovým halo kolem zeleného hrdla. Výborně rostoucí, krásná, sladká denivka.

Cena 150 Kč

PERSIAN RUBY (Trimmer 1998)

Velikost květu: 20 cm, výška rostlin: 75 cm, typ olistění: DOR, ploidita: TET Květy obrovské, tmavě rubínově červené se světlejším prstencem a velkým žlutým hrdlem. Velmi krásná a zcela spolehlivá odrůda s nádhernými velkými květy. Snad nejoblíbenější denivka všech dob! Doporučuji!

Cena 160 Kč

ORANGE CITY (Trimmer 2007)

Velikost květu: 13 cm, výška rostlin: 75 cm, typ olistění: EV, ploidita: TET Sytě oranžové, silně zvlněné květy s velkým rumělkově červeným okem a malým zeleným hrdlem. Nepřehlédnutelná odrůda s unikátně zbarvenými květy.

Cena 160 Kč

COSMOPOLITAN (Stamile 1989) - MINIATURNÍ DENIVKA

Velikost květu: 6 cm, výška rostlin: 35 cm, typ olistění: DOR, ploidita: DIP Květy jsou červené, okrouhlého tvaru, zvlněné, pouze 6 cm velké. Nádherná MINIATURNÍ DENIVKA, vhodná do skalek i nádob.

Cena 135 Kč

AWAKENING SPIRIT (Petit 2004)

Velikost květu: 16 cm, výška rostlin: 75 cm, typ olistění: SEV, ploidita: TET Oranžově zlaté, silně zvlněné květy s modrofialovým okem a malým zeleným hrdlem. Květy vonné. Krásná, spolehlivá a bohatě kvetoucí denivka.

Cena 145 Kč

IKEBANA STAR (Heemskerk 2012)

Velikost květu: 14 cm, výška rostlin: 50 cm, typ olistění: DOR, ploidita: DIP Plnokvěté, pěkně tvarované květy, jsou krémové, u hrdla světlounce zelenkavé. Pěkná plnokvětá denivka, která opakuje kvetení v pozdním létě.

Cena 155 Kč

PEACH MAGNOLIA (Joiner 1986)

Velikost květu: 14 cm, výška rostlin: 80 cm, typ olistění: DOR, ploidita: DIP Plnokvěté, světle pastelově lososové,na okrajích krémové, pěkně tvarované květy. Hezká, spolehlivě plnokvětá denivka, která opakuje kvetení v pozdním létě.

Cena 145 Kč

LEMON MADELINE (Morss 2001)

Velikost květu: 20 cm, výška rostlin: 110 cm, typ olistění: SEV, ploidita: TET Květy velké (20 cm) citrónově žluté se světle zeleným hrdlem. Opakuje kvetení v pozdním létě a na podzim. Hezká vysoká denivka s velkými žlutými květy.

Cena 135 Kč

MINI STELLA (Jablonski 1983) - MINIATURNÍ DENIVKA

Velikost květu: 3 cm, výška rostlin: 25 cm, typ olistění: DOR, ploidita: TET Připomíná miniaturní formu známé denivky Stella D'Oro. Zlatožluté květy mají korunní lístky zahnuty směrem dozadu. Opakuje kvetení v srpnu. Vděčná, opravdu miniaturní denivka vhodná do skalek, nebo pro pěstování v nádobách.

Cena 135 Kč

GREEN SPILL (Millikan 1992)

Velikost květu: 15 cm, výška rostlin: 70 cm, typ olistění: SEV, ploidita: DIP Květy velké, sytě třešňově červené s velkým, pistáciově zeleným hrdlem.

Cena 155 Kč

CHANG DYNASTY (Stamile 2007)

Velikost květu: 17 cm, výška rostlin: 75 cm. typ olistění: EV, ploidita: TET Květy korálově oranžově růžové, na okrajích silně zřasené se zlatavým lemem, v hrdle žlutozelené. Nádherná denivka, velmi bohatě kvetoucí. Často opakuje kvetení v pozdním létě.

Cena 160 Kč
Strana 2 z 2

Kontakt

Mgr. Miroslav Řičánek
Veletržní 674/5
603 00 Brno
info@irises.cz
tel: +420 737 183 790

O našem obchodu

E-shop je určen pro objednávky a dodání rostlin v rámci České a Slovenské republiky. Převážnou většinu nabízených rostlin dodáváme jako prostokořenné, tedy s volnými kořeny bez obalu. Některé rostliny jsou prodávány také jako kontejnerované.